Tweet
                                               

Built environment and sustainability professionals recognised in Australia Day honours

Clockwise from top-left: Tony Wood, Grattan Institute; Chloe Munro, AEMO; David Singleton, ISCA; and Meg Lees.

Built environment and sustainability advocates were among 895 people recognised for their contributions to the country at this year’s Australia Day honours.

A few familiar faces to The Fifth Estate’s pages are featured in the list, including former Clean Energy Regulator chair Chloe Munro, Grattan Institute energy program director Tony Wood and former Arup head and current Infrastructure Sustainability Council of Australia chair David Singleton.

Ms Munro was awarded an Officer (AO) in the General Division for her “distinguished service to public administration through leadership roles in the area of renewable energy, water and climate change process and reform, and to the performing arts”.

She is currently independent chair of the Australian Energy Market Operator expert panel.

Mr Wood received a Member (AM) in the General Division for “significant service to conservation and the environment, particularly in the areas of energy policy, climate change, and sustainability”.

Mr Singleton was awarded an AM for his “significant service to engineering, particularly through creating sustainable infrastructure for cities and communities”.

The honour was welcomed by Standards Australia, where Mr Singleton currently chairs the Standards Development and Accreditation Committee.

“I am delighted that David’s contribution to developing sustainable infrastructure and the engineering sector as a whole has been recognised,” Standards Australia chief executive Dr Bronwyn Evans said.

Meg Lees, the former Democrat Leader, was given an AO for “distinguished service to the Parliament of Australia and the people of South Australia, particularly through leading contributions to environmental legislation and the reformation of the taxation system”.

Ms Lees is responsible for helping passing legislation that provided $1 billion for environmental initiatives in 2000, and helped to strengthen federal environment and biodiversity legislation.

Other built environment and sustainability honours recipients included:

COMPANION (AC) IN THE GENERAL DIVISION

Professor Trevor John McDOUGALL

For eminent service to science, and to education, particularly in the area of ocean thermodynamics, as an academic, and researcher, to furthering the understanding of climate science, and as a mentor of young scientists.

OFFICER (AO) IN THE GENERAL DIVISION

The late Mr John Royston SIDDONS

For distinguished service to manufacturing, particularly to the mechanical and engineering sectors, as an advocate for sustainable solar technologies, to the Parliament of Australia, and to the people of Victoria.

MEMBER (AM) IN THE GENERAL DIVISION

Mr George Barclay ALLINGAME

For significant service to the building and construction industry in Western Australia, to occupational safety and health standards, and to professional associations.

Mr Gary Ian BAKER

For significant service to the energy generation and supply market in Tasmania, to health and aged care organisations, and to the community.

Emeritus Professor Shelley Mary BURGIN

For significant service to environmental science and education as an academic, author, and mentor, and to zoology and conservation.

Mr Edwin Thomas CODD

For significant service to architecture, industrial design and to the built environment, to education, and to professional institutes.

Mr Colin CREIGHTON

For significant service to environmental science and natural resource management, particularly to marine biodiversity, coastal ecology, fisheries and sustainable agriculture.

Dr Johannes Hendrik DRIELSMA

For significant service to the commercial forestry industry, to sustainable management practices and certification programs, and to professional bodies.

Ms Kerry Lee GARDNER

For significant service to the community through support for a range of cultural, social justice and environmental conservation organisations.

Professor Donald James HENRY

For significant service to wildlife preservation and to the environment through leadership and advocacy roles, and to education.

Mr Michael Keith MORCOMBE

For significant service to conservation and the environment in the fields of natural history and ornithology as a photographer, illustrator, and author.

Mr Andrew Vallejo MYER

For significant service to the community through support for a range of cultural and environmental conservation organisations, and to the film industry.

Mrs Serafina SALUCCI

For significant service to community health, particularly as an advocate for people with asbestos related diseases.

Mr Kelvin Geoffrey TRIMPER

For significant service to horticulture and the promotion of gardening, to urban development, and to the community of Salisbury.

MEDAL (OAM) IN THE GENERAL DIVISION

Associate Professor Anthony Paul AVSEC

For service to the building and construction industry, and to education.

Mr Paul Robert BANGAY

For service to landscape architecture.

Mrs Muriel Helen BARASSO

For service to the real estate industry.

Mr John Stuart DAHLENBURG

For service to conservation and the environment, and to the community.

Mr Ian Thomas FRASER

For service to conservation and the environment.

Mr Angus Donald GORDON

For service to environmental management and planning, and to the community.

Mr Mihail HALKITIS

For service to the building and construction industry, and to the community.

Mr Peter Humfry HENCHMAN

For service to conservation and the environment.

Mr Kazimierz HERBST

For service to natural wildlife conservation in South Australia.

Mrs Judith Patricia HORTON

For service to horticulture, and to the promotion of gardening.

Mr Peter Joseph JANSSEN

For service to conservation and the environment.

Mr Kieran Gerard KINSELLA

For service to urban redevelopment, and to the arts.

Mr Bruce Mervyn LANGFORD-JONES

For service to the building and construction industry, and to golf.

Mr Wilfred Joseph NORRIS 

For service to heritage preservation.

Mr Geoffrey Richard SAINTY

For service to conservation and the environment.

Mr Ross SMITH

For service to the building and construction industry.

Ms Dianne Gail THOMPSON

For service to conservation and the environment.

Mrs Gillian Shirley TOLLEY

For service to conservation and the environment.

PUBLIC SERVICE MEDAL (PSM)

Ms Cheryl Ann BATAGOL

For outstanding public service to environmental protection and sustainability in Victoria.

Tags:

More Articles on this Topic