Tweet
                                               

NSW architecture awards stars sustainability and innovation

The beehive interior
The beehive interior

Procurement practice was recognised by the judges of this year’s NSW Australian Institute of Architecture Awards as a key element in achieving outstanding projects.

“The NSW Architecture Awards are a celebration of design excellence. Although they are unquestionably essential to its emergence, the realisation of design excellence depends on more than the architect’s talent and industry,” NSW AIA Chapter president, Andrew Nimmo, said.

“Procurement – the ways in which and conditions under which an architect is engaged – plays a critical part in ensuring design excellence is brought to life.”

Mr Nimmo said the awards also celebrated what good procurement practice can mean for architects, clients and the winder

Joynton Avenue Creative Centre,

Joynton Avenue Creative Centre, photo by Michael Nicholson

community by delivering “beautiful, functional, holistically sustainable environments for living, working, learning, healing and culture.”

The inaugural winner of the NSW Architecture Medallion for Best in Show was won by the Joynton Avenue Creative Precinct by Peter Stutchbury Architecture in association with Design 5 – Architects for the City of Sydney. It also won the Award for Public Architecture, the Greenaway Award for Heritage and an Award for Sustainable Architecture.

It took out the Medallion ahead of some much higher profile projects including International House by Tzanne Architects, winner of the Sir Arthur G Stephenson Award for Commercial Architecture and the Milo Dunphy Award for Sustainable Architecture.

The project added a new public space for the Green Square community that was not part of the initial brief through creating a roof element that creates a large covered outdoor room.

The roof comprises a series of timber, glass and copper arches which are drawn from the existing building’s own architectural features.

The judges noted the Joynton Avenue project fully integrated passive sustainability initiatives throughout, including the clustering of services behind a screened artwork that also protects from the western sun, roof vents are another passive sustainability measure.

Internal arches create a variety of spatial conditions, and a shallow water body reinterprets the site’s original marshlands as well as having a functional purpose of adding to passive cooling.

“The detailing is exquisite with robust interventions balanced with careful conservation. There is throughout the project a consciousness and confidence born of careful collaboration and a deep understanding of materials,” the judges said.

Another small project with a major sustainability impact, the Macquarie University Incubator by Architectus, was awarded the William E Kemp Award for Educational Architecture.

The prefabricated, modular and fully relocatable project was constructed primarily from engineered timbers including laminated veneer lumber, glulam and cross-laminated timber.

A design based around recycled materials and passive building systems, the Beehive, by Raffaello Rosselli Architect with Luigi Rosselli Architects was recognised with an Award for Sustainable Architecture.

The project uses all-recycled terracotta tile for a brise soliel feature that screens the western facade. As well as providing shade from the heat of the sun, it allows diffused daylight into the interior, dampens winds to reduce turbulence when the building is being naturally ventilated and is part of an evaporative cooling system that uses a fine mist dispersed over the tiles from the building’s roof terrace.

“As opposed to being simply a ‘tacked-on’ feature, it is clear that the rest of the building has been designed thoughtfully to work in harmony with the brise soleil in order to maximise its effectiveness,” the judge’s said.

“The exposed concrete floors and soffits enable connectivity with thermal mass, while generous mesh openings on the north-east façade enhance the daylighting and cross-flow ventilation of each floor.”

The judges said it is “an encouraging example of using recycled materials and passive solar design principles to great effect on a difficult west facing innercity site.”

Biripi Clinic

Biripi Clinic photo Brett Boardman

Small budgets do not stand in the way

Small budgets are no impediment to great outcomes, as the winner of the NSW Premier’s prize, the Aboriginal-owned and run Biripi Clinic in regional Purfleet designed by Kaunitz Yeung Architecture has shown.

The project also won an Award for Commercial Architecture and the COLORBOND® Award for Steel Architecture. The judges noted the design cleverly stitched together a campus of buildings into a “coherent precinct with a public presence”, describing it as an “important symbol of accomplishment and self-determination”.

“A place of community integration, clinical innovation and respect of social and cultural heritage, the Biripi Clinic is more than the joining of volumes, it is a testament to the journey of place, health, nature and people.”

Even humble public transport infrastructure showed it can achieve design greatness, with Cox Architecture’s Barangaroo Ferry Wharf winning the Lord Mayor’s Prize.

“This wonderful wharf concept, which is able to be repeated, resolves a myriad of competing issues with highly legible sculptural forms, accessible open planning, good customer experience and structural simplicity,” the judges said.

Barangaroo ferry Terminal Sydney

Barangaroo ferry Terminal photo by John Gollings

Full list of winners:

NSW Architecture Medallion – Joynton Avenue Creative Precinct by Peter Stutchbury Architecture Architecture in association with Design 5 – Architects for City of Sydney

Commercial Architecture

The Sir Arthur G. Stephenson Award for Commercial Architecture – International House Sydney by Tzannes

Award Barangaroo House by Collins and Turner

Award Biripi Clinic by Kaunitz Yeung Architecture

Commendation – The Beehive by Raffaello Rosselli Architect with Luigi Rosselli Architects

Commendation – 333 George Street by Grimshaw with Crone Architects

Educational Architecture

The William E. Kemp Award for Educational Architecture – Macquarie University Incubator by Architectus

Award – St Patrick’s Primary School, Lochinvar – Stage 1 by SHAC

Award – UTS Blackfriars Children’s Centre by DJRD with L+S Architects

Commendation – The Waranara Early Learning Centre for the City of Sydney by Fox Johnston

Commendation – Bellevue Hill Public School by GroupGSA

Heritage

Greenway Award for Heritage – Joynton Avenue Creative Precinct by Peter Stutchbury Architecture in association with Design 5 – Architects for City of Sydney

Award for Heritage Creative Adaptation – O’Connell Public by Tonkin Zulaikha Greer Architects

Commendation for Heritage, Adaptive re-use – Goonoo Goonoo Station by TKD Architects

Commendation for Heritage, Adaptive re-use – Macaria Gallery by Dunn & Hillam Architects

Award for Heritage Conservation – The Westpac Long Gallery byDesign 5 – Architects

Commendation for Conservation – Emmett Residence by Orwell & Peter Phillips

Interior Architecture

John Verge Award for Interior Architecture – 75 Myrtle Street Chippendale by Tonkin Zulaikha Greer Architects

Award – The Waranara Early Learning Centre for the City of Sydney by Fox Johnston

Award – NeW Space, University of Newcastle by Lyons + EJE Architecture

Commendation – Frasers Property Australia Head Office by BVN

Commendation – All Hands Brewing House by Maddison Architects

Commendation – Wine Cave by McGregor Westlake Architecture

Commendation – Grimshaw Architects Office Fit Out by Grimshaw

Public Architecture

Sulman Medal for Public Architecture – Punchbowl Mosque by Candalepas Associates

Award – Joynton Avenue Creative Precinct by Peter Stutchbury Architecture for City of Sydney

Commendation – Barangaroo Ferry Wharf by Cox Architecture

Commendation – Coogee Beach Centre by Brewster Hjorth Architects

Residential Architecture – Houses (Alterations & Additions)

Hugh and Eva Buhrich Award for Residential Architecture – Laneway House by Jon Jacka Architects

Award – Bolt Hole by panovscott

Commendation – Italianate House by Renato D’Ettorre Architects

Residential Architecture – Houses (New)

Wilkinson Award for Residential Architecture –Cabbage Tree House by Peter Stutchbury Architecture

Award – Coastal Garden House by Neeson Murcutt Architects

Award– Three Piece House by TRIAS

Commendation – Killcare Beach Bush House by MORA – James Fraser Architect

Residential Architecture – Multiple Housing

Aaron Bolot Award for Residential Architecture – The Rochford by Fox Johnston

Award – The Triplex Apartments by Luigi Rosselli Architects

Award – Griffiths Teas by PopovBass

Award – Short Lane by Woods Bagot

Commendation – Inkmakers Place by Jensen Young

Small Project Architecture

Robert Woodward Award for Small Project Architecture– Treetop Studio by Aileen Sage Architects

Award – Montoro Wines Cellar Door by Source Architects

Award – The Beehive by Raffaello Rosselli Architect with Luigi Rosselli Architects

Commendation – Paper Bird by Plus Minus Design

Commendation – Laneway Studio by McGregor Westlake Architecture

Commendation – Islington Park by Curious Practice

Sustainable Architecture

Milo Dunphy Award for Sustainable Architecture– International House Sydney by Tzannes

Award – The Beehive by Raffaello Rosselli Architect with Luigi Rosselli Architects

Award – Joynton Avenue Creative Precinct by Peter Stutchbury Architecture for City of Sydney

Commendation – Coogee Beach Centre by Brewster Hjorth Architects

Commendation – Macquarie University Incubator by Architectus

Commendation – Cabbage Tree House by Peter Stutchbury Architecture

Commendation – Paper Bird by Plus Minus Design

Urban Design

The Lloyd Rees Award for Urban Design – Darling Harbour Transformation by HASSELL / HASSELL + Populous

Award – East Sydney Community and Arts Centre and Albert Sloss Reserve by lahznimmo architects with Spackman Mossop Michaels Landscape Architects

Award – The Connection – Rhodes by Crone Architects

Award – Day Street Apartments by Tzannes and Loftex

Enduring Architecture

Award – Sirius by Tao Gofers, NSW Department of Housing with Alexander & Lloyd Architects

COLORBOND® Award for Steel Architecture

AwardBiripi Clinic by Kaunitz Yeung Architecture

Commendation – North Avoca Studio by Matt Thitchener Architect

NSW Chapter Prizes

NSW Premier’s Prize – Biripi Clinic by Kaunitz Yeung Architecture

City of Sydney Lord Mayor’s Prize – Barangaroo Ferry Wharf by Cox Architecture

Commendation – 333 George Street by Grimshaw with Crone

Commendation – ‘Reflection’ Memorial by Johnson Pilton Walker and Jess Dare

The Blacket Prize – St Patrick’s Primary School, Lochinvar – Stage 1 by SHAC

NSW Chapter President’s Prize – Deborah Dearing, President of the NSW Architects Registration Board

Emerging Architect Prize sponsored by AWS – Amelia Holliday and Isabelle Toland, Aileen Sage Architects

David Lindner Prize – Passive Security in Schools: Investigating alternative methods of achieving secure environments in schools by Jamileh Jahangiri, TKD Architects

Marion Mahony Griffin Prize sponsored by Bespoke Careers – Oi Choong, Context Landscape Design

Tags: ,

More Articles on this Topic